Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop comes with price of Rs. 50990. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop is 12th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 50990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 35367/- |
| Amazon | 95 | Rs. 50990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business. The Operating System installed in this laptop is DOS . It comes with 2 cell 10270.27027027027 mAH battery and 65W. It comes with 1 year warranty.
This model comes with TN. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i3 Along with this, Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 11AC (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with TN display.
Q. Does Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop comes with 38 Wh.
Q. Does Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop comes with?
A. This laptop has DOS.
Q. Which processor powers Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 12th Gen processor.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo V14 G3 82TSA01KIH Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use, Business,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | in-built Speakers,Inbuilt Microphone,38 Wh mWh 2 Cell Battery |