Lenovo V14 83HD004AIG Laptop comes with price of Rs. 71299. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. Lenovo V14 83HD004AIG Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. Lenovo V14 83HD004AIG Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 71299.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
Lenovo V14 83HD004AIG Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.71299. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 71299/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has DOS installed. This laptop has 2 cell battery. This model weighs 1.4 kg and measures 323 x 221 x 21 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo V14 83HD004AIG Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Lenovo V14 83HD004AIG Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Lenovo V14 83HD004AIG Laptop?
A. Lenovo V14 83HD004AIG Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo V14 83HD004AIG Laptop comes with?
A. This model has DOS.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 323 x 221 x 21 mm.
Q. Which processor powers Lenovo V14 83HD004AIG Laptop?
A. Lenovo V14 83HD004AIG Laptop is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. How much RAM Lenovo V14 83HD004AIG Laptop has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo V14 83HD004AIG Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does Lenovo V14 83HD004AIG Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo V14 83HD004AIG Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of Lenovo V14 83HD004AIG Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is price of Lenovo V14 83HD004AIG Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.71299.
| Name | Lenovo V14 83HD004AIG Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 x 1.5W stereo speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |