Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop comes with price of Rs. 67699. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 67699.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49034/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 323 x 221 x 21 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. Which operating system Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop?
A. Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 323 x 221 x 21 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.
| Name | Lenovo V14 83A000RHMJ-004 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 x 1.5W stereo speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |