Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop comes with price of Rs. 50990. This 15 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50990. You can also get this laptop in i3/4GB/256GBSSD/Win10 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 2 cell battery. It weighs 1.85 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop comes with Full HD TN LED Display. The laptop has a screen size of 15 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 147 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac 1x1 Wi-Fi Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop has display size of 15 in.
Q. Which GPU powers Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop?
A. Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.85 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with Full HD TN LED Display display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo V14 82KAA01SIH Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15 inches,1920 x 1080 pixels,~ 147 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |