Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop comes with price of Rs. 40339. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 20 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 40339.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.40339. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40339/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 44999/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro (64-bit). This model has 8108.108108108107 mAH battery and 65 W AC Adapter. It weighs 1.6 kg and measures 327.1 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has HD LED Backlit TN Display.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 7200 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop which can be upgraded to 20 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 30 Wh.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop has best price of Rs.40339.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 327.1 x 241 x 19.9 mm.
| Name | Lenovo V14 82C4A00PIH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,30 Wh mWh |