Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with price of Rs. 173900. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Series 1 with NVIDIA RTX 500 Ada Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 173900.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 |
| Graphics Card | NVIDIA RTX 500 Ada |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 173900/- |
It is meant for Business. This model comes with Windows 11 Professional (64-bit) installed. It has 4 cell battery and 135W. It comes with 3 years warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45%NTSC, 300 nits, 60 Hz.
Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Series 1 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with NVIDIA RTX 500 Ada GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop has?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Series 1 Intel Core Ultra Series 1.
Q. What is warranty period of Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with 3 years warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop comes with Windows 11 Professional (64-bit).
Q. Which GPU powers Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop?
A. Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop is powered by NVIDIA RTX 500 Ada GPU.
| Name | Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08E00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,3 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA RTX 500 Ada |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |