Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop comes with price of Rs. 137899. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 137899.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.137899. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 137899/- |
This laptop is meant for Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 (64-bit). It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop has Integrated Intel Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is price of Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop?
A. Currently, Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop has best price of Rs.137899.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop?
A. This Laptop is powered by Integrated Intel Graphics GPU.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop?
A. This model comes with IPS display.
Q. What is display size of Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
| Name | Lenovo ThinkPad L14 21S6S00G00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |