Lenovo ThinkPad E490 Laptop comes with price of Rs. 61990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 8th Gen Intel processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 61990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
Lenovo ThinkPad E490 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 61990/- |
This laptop is meant for Business. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). It has 2 cell battery and 45 W AC Adapter W. The dimensions of the laptop are 361 x 247.5 x 22.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.75 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E490 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
Lenovo ThinkPad E490 Laptop is powered by 8th Gen Intel processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD 620 GPU.




Lenovo ThinkPad E490 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad E490 Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM Lenovo ThinkPad E490 Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E490 Laptop?
A. The processor in Lenovo ThinkPad E490 Laptop is Intel 8th Gen.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo ThinkPad E490 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E490 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo ThinkPad E490 Laptop are 361 x 247.5 x 22.4 mm.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo ThinkPad E490 Laptop is powered by Intel UHD 620 GPU.
| Name | Lenovo ThinkPad E490 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |