Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with price of Rs. 98799. This 16 in laptop comes with DOS Operating System installed. Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 98799.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.98799. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 98799/- |
The utility of this model is Everyday Use,Performance. It has DOS installed. It weighs 1.77 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 300 nits.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with Intel Integrated Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop has best price of Rs.98799.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with display size of 16 in.
Q. Which operating system Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop comes with?
A. It comes with DOS.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated Graphics GPU.
Q. Does Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Lenovo ThinkPad E16 21SSS1LW00 AI Powered Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone |