Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop comes with price of Rs. 85990. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 85990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 65990/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.77 kg.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display type of Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop?
A. This model comes with IPS display.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop?
A. The processor in Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop is Intel Core i5 13th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 16 in.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.77 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
| Name | Lenovo Thinkpad E16 21JN004JIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers, 2W x2,Inbuilt Microphone |