Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop comes with price of Rs. 47990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 47990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 47990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 55999/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery and 45 W AC Adapter. It weighs 1.7 kg and measures 365 x 240 x 18.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Display.
The processor in Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.




Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band (2x2) Wi-Fi Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 365 x 240 x 18.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is warranty period of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A400 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 3 Cell Battery |