Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with price of Rs. 92580. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 92580.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 92580/- |
This laptop is meant for Business,Performance. It has Windows 11 Pro (64-bit) installed. This model weighs 1.42 kg and measures 313 x 219.3 x 18.59 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 300nits.
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It comes with Integrated Intel Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 1x Ethernet (RJ-45) Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop?
A. This model weighs 1.42 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop has Windows 11 Pro (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop?
A. The dimensions of Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop are 313 x 219.3 x 18.59 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with IPS display.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop comes with ~ 162 PPI.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7009BIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |