Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop comes with price of Rs. 104399. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 104399.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.104399. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 104399/- |
The utility of this model is Business,Performance. It has DOS installed. It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, It comes with Integrated Intel Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.104399.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with DOS.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop has display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21U2004LIG Laptop |
| General | OS: DOS,Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |