Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop comes with price of Rs. 116799. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 116799.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.116799. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 116799/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 12972.972973 mAH battery and 65W USB-C (3-pin). The dimensions of the laptop are 315.9 x 223.7 x 17.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.43 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, It has Integrated Intel Graphics GPU.





Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Integrated Intel Graphics GPU.
Q. What is the battery size of Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop?
A. This laptop comes with 48 Wh.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop?
A. The processor in Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.43 kg.
Q. What is price of Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.116799.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21U2003UIG AI Powered Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh |