Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop comes with price of Rs. 122399. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 122399.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.122399. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 122399/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 12972.972973 mAH battery and 65W USB-C (3-pin). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop comes with Integrated Intel Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 48 Wh.
Q. Does Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop is powered by Integrated Intel Graphics GPU.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21T9005VIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh |