Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop comes with price of Rs. 82490. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 82490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 82490/- |
The utility of this model is Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). This laptop has 12702.702703 mAH battery. The laptop weighs 1.42 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 60Hz, DBEF5.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop comes with AMD Graphics GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 100/1000M (RJ-45) Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop comes with AMD Graphics GPU.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.42 kg.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display size of Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop has display size of 14 in.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21M3S0KT00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |