Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop comes with price of Rs. 112499. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 112499.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.112499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 112499/- |
The utility of this model is Business,Performance. This laptop comes with Windows 11 Pro (64-bit) installed. This laptop comes with 12702.702703 mAH battery. It weighs 1.42 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 60Hz, DBEF5.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop has AMD Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop.
The connectivity options for this laptop are 100/1000M (RJ-45) Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop has best price of Rs.112499.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.42 kg.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop has 47 Wh.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 7th Gen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Pro (64-bit).
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21M3008UIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |