Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with price of Rs. 48399. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 48399.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 48399/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). It has 3 cell 12702.702703 mAH battery and 65W. It weighs 1.41 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 nits.
Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek 8852BE WIFI 6 2x2ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with Windows 11 Pro (64-bit).
Q. What is display type of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with LED display.
Q. How much RAM Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display size of Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21JRS00D00 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,2W x2,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 3 Cell Battery |