Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop comes with price of Rs. 73990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics comes Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 40 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 73990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics comes |
Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 73990/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 12702.702703 mAH battery and 65W AC Adapter. This model weighs 1.41 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop has Intel Iris Xe Graphics comes GPU.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 40 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ac Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop has 47 Wh.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.41 kg.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop is powered by Intel Iris Xe Graphics comes GPU.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop comes with IPS display.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21JKS0X900 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics comes |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,2W x2,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 3 Cell Battery |