Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop comes with price of Rs. 46990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Graphics Card. Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 7 Cells Battery Cells which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 46990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro (64-bit). It has 7 cell battery. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD IPS LED Backlit Display.
The processor in Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel Integrated GPU.
This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is display resolution of Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Thinkpad E14 20TBS1L800 Laptop |
| General | OS: Windows 10,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,7 Cell Battery |