Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with price of Rs. 49544. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Intel UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 12.8 hours Battery Backup which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 49544.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 52990/- |
This model is meant for Business. It comes with Windows 10 (64-bit) installed. This laptop comes with 12162.162162162162 mAH battery. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with Intel Integrated Intel UHD GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with?
A. Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with 45 Wh.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 10th Gen.
Q. What is warranty period of Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated Intel UHD GPU.
Q. Does Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Lenovo Thinkpad E14 20RAS0SG00 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Intel Integrated Intel UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |