Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop comes with price of Rs. 59990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Iris Xe Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 59990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Iris Xe Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 96001/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 12162.162162 mAH battery and 64W AC power adapter. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with FHD IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop has Iris Xe Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop?
A. It is powered by Iris Xe Graphics GPU.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop has 45 Wh.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 142 PPI.
Q. Does Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What kind of display Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop has?
A. This model comes with FHD IPS display.
Q. Which operating system Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop comes with?
A. Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo ThinkBook 16 G6 21KHA0J6IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1080 pixels,~ 142 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |