Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with price of Rs. 80990. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 80990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.80990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 80990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with FHD IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by Intel Core 5 processor Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.
Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core 5.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.80990.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop has?
A. It comes with FHD IPS display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 16 in.
| Name | Lenovo ThinkBook 16 21SHA05CIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1080 pixels,~ 142 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers,Inbuilt Microphone |