Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop comes with price of Rs. 130000. This 15 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 130000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 84339/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 140131/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 10 Home, Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. It weighs 1.7 kg and measures 357 x 235 x 18.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop comes with Full HD IPS LED Display. The laptop has a screen size of 15 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 147 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop has Intel Integrated Iris Xe GPU.





Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac 2x2 Wi-Fi Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop are 357 x 235 x 18.9 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 11th Gen.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home, Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 147 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE00JUIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15 inches,1920 x 1080 pixels,~ 147 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,3 Cell Battery |