Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop comes with price of Rs. 49999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 49999. You can also get this model in R5/16GB/512GBSSD/Win11 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 55000/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 357 x 235 x 19 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Brightness : 220nits.
The processor in Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon GPU.
Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What is display density of Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. Does Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 357 x 235 x 19 mm.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo ThinkBook 15 21A4A09UIH Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2W Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |