Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with price of Rs. 146990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 146990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.146990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 146990/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 16216.216216 mAH battery and 245W Slim Tip (3-pin) Power Adapter. This model weighs 2.4 kg and measures 359.86 x 258.7 x 21.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 nits, 100% sRGB, G-Sync.
Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen 7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 7 processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. Does Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop has 60 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo LOQ 2025 83JG008MIN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |