Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 137490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 137490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.137490. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 137490/- |
The utility of this model is Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This laptop weighs 2.38 kg and measures 359.86 x 258.7 x 21.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits Brightness, 100% sRGB, G-SYNC.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.38 kg.
Q. Does Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 13th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm.
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with IPS display.
Q. Which operating system Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with?
A. Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.137490.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo LOQ 2025 83JE00P6IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,20 Cores (8P + 12E), 28 Threads,33 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2W Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |