Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 60499. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 12 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 60499.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 60499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It has 15405.405405 mAH battery and 135W Slim Tip (3-pin). It weighs 1.77 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits, G-SYNC, 100% sRGB.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 12 GB DDR5 RAM in Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are 1x Ethernet (RJ-45) Ethernet, Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 57 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 12th Gen.
Q. Which GPU powers Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop?
A. Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 12 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK0031IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 12 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,57 Wh mWh |