Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with price of Rs. 66490. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 A Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 66490.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 A |
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 66490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 70800/- |
| Croma | 80 | Rs. 70990/- |
This laptop is meant for Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 16216.216216 mAH battery. The dimensions of the laptop are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.38 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits, 100% sRGB, NVIDIA G-Sync.
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor Along with this, Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 A GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with IPS display.
Q. Which GPU powers Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 A GPU.
Q. What is the battery size of Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop?
A. Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop comes with 60 Wh.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop?
A. The processor in Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop is AMD Ryzen 7 7th Gen.
Q. What is display size of Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.38 kg.
| Name | Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00GDIN AI Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 A |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |