Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 153890. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 153890.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 111990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 153890/- |
The utility of this laptop is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 21621.621622 mAH battery and 230W Slim Tip. The dimensions of the laptop are 359.7 x 260.3 x 25.2 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. This model comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Free-Sync, G-SYNC, Non-Touch, 100% sRGB, 300 Nits, , Dolby Vision.
The processor in Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6E 11AX (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU.
Q. What is display resolution of Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop?
A. Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display type of Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop?
A. Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop comes with IPS display.
Q. What are dimensions of Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.7 x 260.3 x 25.2 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which processor powers Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 189 PPI.
| Name | Lenovo Legion Slim 5 16APH8 82Y90042IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo,Inbuilt Microphone,80 Wh mWh 4 Cell Battery |