Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop comes with price of Rs. 449689. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop is 13th Gen Intel Core i9 with NVIDIA GeForce RTX 4090 Graphics Card. Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 449689.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.449689. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 449689/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 629890/- |
It is meant for Gaming. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 4 cell 27000 mAH battery and 330W. The laptop weighs 2.56 kg and measures 357.7 x 277.7 x 18.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Mini LED. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 3200 x 2000 pixels and has display density of ~ 236 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 1200nits, 100% DCI-P3, 100% Adobe RGB, 100% sRGB, DisplayHDR 1000, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance.
It is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor Along with this, Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU and 16 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 2.5GbE (RJ-45) Ethernet, Wi-Fi 7 2x2 BE Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i9 13th Gen.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop has best price of Rs.449689.
Q. What is display density of Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop?
A. Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop comes with ~ 236 PPI.
Q. Does Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop are 357.7 x 277.7 x 18.9 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop comes with Mini LED display.
Q. What is display resolution of Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 3200 x 2000 pixels.
| Name | Lenovo Legion 9i 83AG0044IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,3200 x 2000 pixels,~ 236 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,16 GB, NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2W Dual Stereo Speakers (Super Linear Speaker),Inbuilt Microphone,99.9 Wh mWh 4 Cell Battery |