Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop comes with price of Rs. 134500. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GTX 1650 Ti Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 134500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GTX 1650 Ti |
Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 134500/- |
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). This model comes with 4 cell battery. This model weighs 2.3 kg and measures 363 x 259 x 23 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 120 Hz Refresh Rate.
Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GTX 1650 Ti GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 (64-bit).
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is the weight of Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GTX 1650 Ti GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Legion 5i 82AU00KFIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GTX 1650 Ti |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Harman Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |