Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with price of Rs. 147490. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 147490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 147490/- |
The utility of this model is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 21621.621622 mAH battery and 230W Power Adapter. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. It comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 100%sRGB, 350 nits, Narrow Bezel, Low Blue Light.
The processor in this model is 14th Gen Intel Core i7 Along with this, Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are RJ45 Ethernet, Wi-Fi 6E 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop is Intel Core i7 14th Gen.
Q. Which GPU powers Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with IPS display.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 16 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop comes with 80 Wh.
| Name | Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00LFIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core i7,16 Cores (8P + 8E), 24 Threads,30 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,80 Wh mWh 4 Cell Battery |