Lenovo L340 81LG0094IN Laptop comes with price of Rs. 39990. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. Lenovo L340 81LG0094IN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41990/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with DOS installed. This model has 3 cell battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 363 x 254 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo L340 81LG0094IN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in this laptop is 8th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo L340 81LG0094IN Laptop has Intel Integrated UHD 620 GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo L340 81LG0094IN Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Lenovo L340 81LG0094IN Laptop?
A. Lenovo L340 81LG0094IN Laptop is powered by Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo L340 81LG0094IN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does Lenovo L340 81LG0094IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo L340 81LG0094IN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM Lenovo L340 81LG0094IN Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of Lenovo L340 81LG0094IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 363 x 254 x 22.9 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo L340 81LG0094IN Laptop |
| General | OS: DOS,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |