Lenovo Ideapad Z580 Laptop comes with price of Rs. 31616. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad Z580 Laptop is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M with NVIDIA GT630M GFX Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 6 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31616.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M |
| Graphics Card | NVIDIA GT630M GFX |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 46386/- |
It is meant for Entertainment. It has Windows 8 installed. This laptop has 6 cell battery and 65 W AC Adapter. It weighs 2.7 kg and measures 376 x 250 x 35.5 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M processor Along with this, Lenovo Ideapad Z580 Laptop comes with NVIDIA GT630M GFX GPU and 1 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does Lenovo Ideapad Z580 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.7 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo Ideapad Z580 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD LED Display display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo Ideapad Z580 Laptop comes with Windows 8.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad Z580 Laptop?
A. The dimensions of Lenovo Ideapad Z580 Laptop are 376 x 250 x 35.5 mm.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Z580 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M 3rd Gen.
| Name | Lenovo Ideapad Z580 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Entertainment,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,1 GB, NVIDIA GT630M GFX |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |