Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop comes with price of Rs. 31980. The screen size of this Lenovo laptop is 11.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Pentium N4200 processor with Intel HD Graphics 505 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Pentium N4200 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 505 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model has Windows 10 Professional (64-bit) installed. It has 2 cell battery.
Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 11.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has FHD TN Ag(Slim) Display.
It is powered by Intel Pentium N4200 processor which is clocked at . Along with this, It comes with Intel HD Graphics 505 GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 11.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Pentium N4200.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 135 PPI.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Professional (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel HD Graphics 505 GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo Ideapad Yoga 310 Laptop |
| General | OS: Windows 10 |
| Display | Touch Screen,11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI |
| Processor | Intel Pentium N4200,Quad Core,Intel HD Graphics 505 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |