Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with price of Rs. 55000. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with Intel Iris Xe Integrated Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 55000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Integrated Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.55000. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55000/- |
| Croma | 80 | Rs. 68990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 80000/- |
This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 3 cell battery. It weighs 1.66 kg and measures 356 x 233 x 18 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
It is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It has Intel Iris Xe Integrated Graphics GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop?
A. This laptop weighs 1.66 kg.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 11th Gen processor.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.55000.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with LED display.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Iris Xe Integrated Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dolby Audio Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |