Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop comes with price of Rs. 82990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Ryzen AI 300 Series AMD Ryzen AI 5 processor with AMD Radeon 820M Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 82990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon 820M |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.82990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 82990/- |
This model is meant for Performance. This laptop comes with Windows 11 Home installed. This laptop weighs 1.47 kg and measures 313.4 x 222 x 16.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
This Laptop is powered by Ryzen AI 300 Series AMD Ryzen AI 5 processor Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop has AMD Radeon 820M GPU.





Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 7, 802.11be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen AI 5 Ryzen AI 300 Series.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop are 313.4 x 222 x 16.9 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon 820M GPU.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5 83HX0096IN AI Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI 5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon 820M |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio,Inbuilt Microphone |