Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with price of Rs. 72990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 72990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This model is currently available in stores like Flipkart and Croma to purchase, with best price of Rs.72990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 73990/- |
| Croma | 80 | Rs. 72990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 70990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Performance. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. This model has 3 cell 15405.405405 mAH battery and 65W USB-C Slim (Wall-mount). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits Brightness, 100% sRGB.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 Along with this, It comes with Intel Arc Graphics GPU.




Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with 57 Wh.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 1 processor.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop is powered by Intel Arc Graphics GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 83DC00ACIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,57 Wh mWh 3 Cell Battery |