Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop comes with price of Rs. 49294. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with Intel Iris XE Graphic Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 49294.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris XE Graphic |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 49294/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 83483/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 15270.27027027027 mAH battery and 65W Adapter. The dimensions of the laptop are 321.57 x 211.59 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.39 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit, IPS Display (300 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut).
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Iris XE Graphic GPU.



Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 11ax (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 56.5 Wh.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 321.57 x 211.59 x 19.9 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 11th Gen.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Iris XE Graphic GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
| Name | Lenovo Ideapad Slim 3i 82H801CVIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Iris XE Graphic |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,56.5 Wh mWh |