Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop comes with price of Rs. 36990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 17.9 mm Thickness. You can buy this product at Amazon for Rs. 36990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 47500/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 10, Windows 10 (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery and 65 W AC Adapter. The laptop weighs 1.85 kg and measures 322.7 x 230.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display (250 nits Brightness).
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop has Intel Integrated Graphics GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop?
A. The dimensions of this model are 322.7 x 230.5 x 17.9 mm.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop comes with LED display.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop comes with?
A. It has Windows 10, Windows 10 (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.85 kg.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo Ideapad Slim 3i 81WE00Q5IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,4 MB Cache,Intel Integrated Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |