Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop comes with price of Rs. 74990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.28 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop is 13th Gen Intel Core i7 with Integrated Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 74990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.28 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.74990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 74990/- |
It is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.28 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 144 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop has Integrated Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 13th Gen processor.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop?
A. It comes with Integrated Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop has?
A. This model comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with IPS Screen display.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 83K1016UIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.28 inches,1920 x 1080 pixels,~ 144 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |