Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop comes with price of Rs. 75000. This 15.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen AMD Core i7 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 75000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | AMD Core i7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.75000. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 75000/- |
The utility of this laptop is Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 13513.513514 mAH battery and 65W Round Tip (3-pin). This model weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.3 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300Nits Brightness.
The processor in this laptop is 13th Gen AMD Core i7 Along with this, It has Integrated Intel Graphics GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop comes with ~ 148 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.3 in.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop?
A. This Laptop comes with Integrated Intel Graphics GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.75000.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop comes with IPS display.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S1IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 148 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers, 2W x2,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |