Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop comes with price of Rs. 62999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 with Integrated Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 62999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 62999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 69990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.62 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It has Integrated Intel UHD Graphics GPU.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop?
A. The dimensions of this model are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.62 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 13th Gen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100HSIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |