Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop comes with price of Rs. 54990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop is powered by AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.54990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip. The laptop weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in this model is AMD Ryzen 5 which is clocked at . Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 processor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop comes with 47 Wh.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ01HQIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 3 Cell Battery |