Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop comes with price of Rs. 58155. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon 610M Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 58155.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon 610M Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.58155. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 58155/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.62 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It has AMD Radeon 610M Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2, WAN Not Supported Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.58155.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon 610M Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers, 1.5W x2,Inbuilt Microphone |