Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop comes with price of Rs. 46990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 15.6 in Display Size and ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 46990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip (3-pin). It weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon GPU.




Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 47 Wh.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop?
A. It comes with AMD Radeon GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with TN display.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82XM00UGIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |