Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop comes with price of Rs. 39743. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like ~ 157 PPI Display PPI and 1.41 kg Weight. You can buy this product at Croma for Rs. 39743.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 47790/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell battery and Rapid Charge (Up to 80% in 1 Hour). This model weighs 1.41 kg and measures 324.2 x 215.7 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with 60Hz, LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit, IPS Display.
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
The connectivity options for this laptop are 11ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 324.2 x 215.7 x 19.9 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.41 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82RJ005CIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |