Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop comes with price of Rs. 40990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 15.6 in Display Size, ~ 157 PPI Display PPI and 1.41 kg Weight. You can buy this product at Croma for Rs. 40990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 40990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell 12162.162162162162 mAH battery and Rapid Charge (Up to 80% in 1 Hour). This model weighs 1.41 kg and measures 324.2 x 215.7 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has FHD Display, 220nits Brightness.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptopwhich cannot be upgraded further. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 11ac (2x2) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 45 Wh.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82H800U2IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |