Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop comes with price of Rs. 42990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 12162.162162162162 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 324 x 216 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 1.41 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has FHD, 300 nits Brightness.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 11ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 324 x 216 x 20 mm.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.41 kg.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82H700V2IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |